Türkçemizi Doğru Kullanalım

İnsanlar toplu yaşamaya başladığından beri anlaşmaya ihtiyaç duyuyor. Bu sayede diller gelişiyor. Her toplum kendine özgü sesler ve söyleyişlerle kendi dilini oluşturuyor.

Dil; duygu ve düşüncelerimizi, ümit ve hayallerimizi, strateji ve hedeflerimizi, başkalarına anlatıp aktarmanın ve iletişim kurmanın en önemli öğesidir.

Diller kimi zaman, farklı dillerden kelimelerle ‘sözde’ zenginleştirilir, kimi zaman da yanlış kullanımlar ve tekdüze ifadelerle fakir ve ruhsuz bir hale gelirler. Güzel Türkçemiz de bu tehlikelerle karşı karşıya. Üstelik bu durum sadece dile zarar vermiyor. Bu hatalı kullanımları yapan kişiler farkında olmadan küçük düşüyor, rencide oluyor veya anlaşılmıyor.

Milletleri var veya yok eden, sahip oldukları kelimelerdir. Konfüçyüs; ‘Eğer bir ülkede yönetici olursam, şüphesiz önce dili düzeltmek isterdim.’ diyerek konunun önemini belirtmiş. Peki, biz ne yapabiliriz? Size, bu konuda bilmeniz gereken tüm detayları aktarıyoruz.

  • Dilin Önemi
  • Daha Güzel Türkçe
  • Yanlış Kullanımlar
  • Güzel Konuşma

Paylaşın

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Hemen Başlayın

Başvuru formuyla kurumsal hesabınız açılır ve çalışanlarınız hemen tanımlanır. Kullanıcı bilgileri e-posta adreslerine mesajla veya cep telefonlarına SMS ile gönderilir.