Temel İletişim

İletişim; sözlü veya sözsüz, yüz yüze, telefonda, bilgisayarda yani hayatımızın her alanında her gün her dakika vardır. İletişim; birçok kişiye veya nesneye ait olan ve ortaklaşa yapılan eylemi ifade etmektir.

Diğer insanlarla birlikte olabilmenin en önemli aracı iletişimdir. Bu nedenle var olmak ve yaşamak için nasıl ki beslenmek bir vazgeçilmezse, iletişim de bir o kadar vazgeçilmezdir. Anlamak, anlaşmak için iletişim şarttır.

Günümüzde özellikle kişiler arasında yaşanan sorunların en temek kaynağı sağlıklı bir iletişim kurmamakta yatmaktadır. Sağlıklı bir iletişim, sağlıklı ilişkilerin de temelidir.

Öncelikle iyi bir dinleyici olmalı, karşımızdakilerin ne söylediğini iyi anlamalı ve ona göre konuşmalıyız. İletişimde yaşanan sorunlardan biri de karşı tarafı etkin bir şekilde dinlememektir.

İletişim sadece sözlü olarak yapılmamaktadır. Aslında sözlü iletişimin yanı sıra sözsüz olarak da gerek hal ve hareketlerimizle, gerekse mimiklerimizle sürekli iletişim halinde oluruz. Bu eğitimde sözlü ve sözsüz iletişimin, dinlemenin ve iletişim tarzlarının inceliklerini paylaşacağız.

  • İletişimin Tanımı
  • İletişimin Süreci ve Öğeleri
  • Dinleme ve Dinlemenin Özellikleri
  • İletişim Tarzları

Paylaşın

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Hemen Başlayın

Başvuru formuyla kurumsal hesabınız açılır ve çalışanlarınız hemen tanımlanır. Kullanıcı bilgileri e-posta adreslerine mesajla veya cep telefonlarına SMS ile gönderilir.