Sözleşme Hukuku

Hayatımız boyunca ev kiralarken, araba satarken, işe başlarken ve daha birçok konuda sözleşme yapmak durumunda kalıyoruz. Peki, sözleşmeler hakkında neler biliyoruz?

Sözleşme, kişilerin koyduğu yasalardır. Taraflar uygulanacak kuralları kendileri belirler.

Sözleşme kurallarına uyulmadığında yaptırım uygulanması sözleşme yapmanın yararlarındandır. Yaptırım, kurallara uymayı zorlar. Sözleşme oluşturulurken hata yapılmasının engellenmesi için anlaşılan konular açıkça belirtilmelidir. Karşılıklı olarak şartlarda anlaşılırsa sözleşme kurulur. Sözleşme, teklifin kabul edilmesiyle ortaya çıkar.

Sözleşmenin kurulması için tarafların asli unsurlar konusunda anlaşması gerekir. Asli unsurlar; objektif ve sübjektif unsurlar olmak üzere ikiye ayrılır. Sözleşmenin yapılması sırasındaki şartlar öngörülmeyecek ve önlem alınmayacak şekilde değişebilir. Bu durumdan etkilenen taraf, mahkemeye başvurarak sözleşmenin değişen şartlara uyarlanmasını isteyebilir.

Borçlu, engellendiğinde sözleşmeden dönme hakkına sahiptir. Bu durumda alacaklı zararı karşılamaya hazır olmalıdır.

Bu eğitimde sizlere sözleşmenin oluşturulması, tarafları, unsurları ve hukuki boyutları hakkında bilgiler vereceğiz.

  • Sözleşmenin Tanımı
  • Sözleşme Yapmanın Yararları
  • Sözleşmenin Oluşumu
  • Sözleşmenin Asli Unsurları
  • Sözleşmeden Dönme

Paylaşın

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Hemen Başlayın

Başvuru formuyla kurumsal hesabınız açılır ve çalışanlarınız hemen tanımlanır. Kullanıcı bilgileri e-posta adreslerine mesajla veya cep telefonlarına SMS ile gönderilir.