Mobbing kavramı ilk olarak 1984 yılında İsveç’te “İş Hayatında Güvenlik ve Sağlık” konulu bir rapor kapsamında Prof. Heinz Leymann tarafından kullanılmıştır.

Leymann Mobbing’i şu şekilde tanımlamaktadır: “Mobbing; duygusal bir saldırıdır. Bir veya birkaç kişi tarafından diğer bir kişiye yönelik olarak düşmanca ve ahlak dışı yöntemlerle, sistematik bir biçimde uygulanan psikolojik bir terördür.”

Mobbing, genel anlamıyla iş hayatında maddi ve manevi çok büyük zarara yol açan; duygusal taciz, psikolojik şiddet, rahatsız etme, baskı ve sıkıntı vermek olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca mevcut gücün veya pozisyonun kötüye kullanmasını ve bunun sonucunda duygusal bir saldırının ortaya çıkmasını da ifade etmektedir.

Mobbing‘i uygulayan kişinin kendi davranışlarının etkisini anlamaması ve bu durumu inkâr etmesi mobbing kavramı içerisinde yer almaktadır. Mobbing ‘e maruz kalan kişiler uğradıkları zararlar nedeniyle işlerini yapamaz duruma gelmektedir. Bu kişiler genel olarak beceriksiz ve yeteneksiz biriymiş gibi gösterilmektedir. Amaç, kişinin toplumsal itibarını düşürmek ve onu işten çıkmaya zorlamaktır.

Mobbing, kişilerin mesleki bütünlük duygusunu zedelerken, kişinin kendisine karşı kuşku duymasına, paranoya ve kafa karışıklığına da neden olur. Kişi kendisine olan güveni yitirir. Korku, huzursuzluk, öfke, utanç ve endişe gibi duyguları yaşamaya başlar.

Bu eğitimle Mobbing’in tanımını, neden ve sonuçlarını, önlemlerini öğrenin. Mobbing konusunda bilinçlenin ve etrafınızdakileri de bilinçlendirin.

  • Mobbing Nedir?
  • Mobbing’in Amacı
  • Yaygın Mobbing Davranışları
  • Mobbing’in Beslendiği Ortamlar
  • Hukuksal Yöntemler

Paylaşın

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Hemen Başlayın

Başvuru formuyla kurumsal hesabınız açılır ve çalışanlarınız hemen tanımlanır. Kullanıcı bilgileri e-posta adreslerine mesajla veya cep telefonlarına SMS ile gönderilir.