Kıskançlık

Kıskançlık, genel olarak sahiplenme duygusuyla iç içedir. Bu nedenle de kıskançlık duygusuna sempati ile yaklaşılır. Aslında kıskançlık en çok korku, utanma, kuşku, aşağılanma, keder ve bazen de hiddet ile birlikte yaşanır ve bu da kıskanç olan kişinin çekilmez bir insana dönüşmesine neden olur.

Kıskançlık aslında sevginin ve sahip olma arzusunun bencil bir yönüdür. Korku, öfke ve endişe de kıskançlığın bir sebebidir.

Kıskançlık duygusu toplumsal kurallar sayesinde kendine bir yer edinir. Toplumda ya da aile içerisinde yaşanan çıkar çatışmaları bu duyguyu tetikleyebilir.

Elbette kıskançlığa neden olan önemli bir faktör de belirlenmiş standartlardır. Toplumda kadın ya da erkekler için belirlenmiş olan standartlar, kişiler arasında kıskançlığı neden olabilmektedir.

Unutmamanız gereken en önemli şeylerden birisi, kıskançlığın aşkın derinliğini belirlemesine engel olmasının yanında, doğrudan kişinin güvensizliği ile ilgili bir durum haline gelmesidir.

Kıskançlığın en temel sebepleri; güvensizlik ve kendini küçük görmektir.

Gelin siz de bu eğitimimizle, kıskanmak ya da kıskanılmak yerine aşka ve sevgiye odaklanmanın ipuçlarını öğrenin. Böylece sevdiğinizle bir olmanın mutluluğunu yaşayın.

  • Kıskançlık Nedir?
  • Kıskançlığın Tanımı, Nedeni ve Sonuçları
  • Kıskançlığın Toplumdaki Yeri
  • Aşk ve Kıskançlık İlişkisi

Paylaşın

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Hemen Başlayın

Başvuru formuyla kurumsal hesabınız açılır ve çalışanlarınız hemen tanımlanır. Kullanıcı bilgileri e-posta adreslerine mesajla veya cep telefonlarına SMS ile gönderilir.