Genel Görgü Kuralları

Toplumun oluşmasında ve gelişmesinde toplumu meydana getiren insanlar için görgü kuralları önemli bir yer teşkil eder. Elbette genel görgü kurallarına uyma zorunluluğu yoktur. Hukuken bu kurallara uymamak herhangi bir suç teşkil etmez. Ancak toplum görgü kurallarına uymayan kişileri genel ahlak kuralları çerçevesinde tanımlar ve kınar.

Bu kurallar toplumdaki uygarlık düzeyinin de göstergesi olabilmektedir. İnsan davranışlarını düzene koyarak, insanları duyarlı ve nazik olmaları için yönlendirebilir. Bu da insanların birbirleriyle olan ilişkilerinin sağlıklı ve tutarlı olmasını sağlar.

Görgü kurallarını öğrenebilmenin bir okulu yoktur. Çünkü her bölgeye ve topluma göre bu kurallar farklılık gösterebilmektedir.

Bir arada yaşama zorunluluğu bizleri de bazı kurallara uymaya mecbur kılmıştır. Örneğin; giyinme konusunda dikkatli olmak, büyüklerin ya da küçüklerin yanında davranışlara dikkat etmek, oturuş ve kalkışlardaki hareketlere özen göstermek, başkalarını rahatsız edici davranışlardan uzak durmak olarak sıralayabiliriz. Elbette sadece bu örnekler yeterli değildir. Çok daha fazlasıyla da karşılaşabilmekteyiz.

Bu eğitimde de sizlere genel görgü kurallarının neler olduklarını ve nelere dikkat etmemiz gerektiğini detayları ile aktarıyor olacağız.

  • Görgü Kurallarının Tanımı ve Önemi
  • Görgü Kurallarının Toplumdaki Yeri
  • Toplumlara Göre Farklılıklar
  • Öğrenme ve Uygulama Yolları

Paylaşın

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Hemen Başlayın

Başvuru formuyla kurumsal hesabınız açılır ve çalışanlarınız hemen tanımlanır. Kullanıcı bilgileri e-posta adreslerine mesajla veya cep telefonlarına SMS ile gönderilir.