Engellilere Nasıl Davranmalıyız?

Bireyin fiziksel işlevlerindeki bozukluk ve bunların hareket yeteneğinde yarattığı güçlükler, onu toplumdaki diğer kişilerden farklı bir konuma itebilir. Bazı teknik ekipmanlar veya geliştirilmiş yetenekler sayesinde söz konusu engeller ortadan kalkabiliyor. Ancak bu farklılık yine de engellilerin yaşadığı ayrımcılığı ortaya çıkarır.

Önyargı ve ayrımcılık, engellilerin hayatını olumsuz etkileyen iki önemli unsurdur. Oysa yapılan bu ayrımcılık tamamen bilgisizlikten kaynaklanıyor. Engellilerin özellikle iş yaşamında büyük sıkıntılara maruz kaldığı bir gerçek ancak engelli çalışanlar diğer çalışanlara göre daha fazla çaba sarf eder. Hem kendi işini yapar, hem de bu işi yapabileceğine diğerlerini ikna etmeye çabalarlar. Üstelik engelli çalışan deneyimi yaşayan işverenler de oldukça memnun…

Biliyor musunuz; “Toplum içerisinde kendinize yönelen bakışlardan rahatsız oluyor musunuz?” sorusuna engellilerin çoğu “evet” diyor.

Peki, bu durumu değiştiremez miyiz?

Sizlere, engellileri ve karşılaştıkları zorlukları anlatarak bir sosyal sorumluluk duygusu aktarıyoruz.

  • Engellileri Tanıyalım
  • Engellilerin Engelleri
  • Engelliler İçin Ne Yapabiliriz?
  • İşyerinde Engellilerin İhtiyaçları
  • Engellilerle Çalışma Avantajları

Paylaşın

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Hemen Başlayın

Başvuru formuyla kurumsal hesabınız açılır ve çalışanlarınız hemen tanımlanır. Kullanıcı bilgileri e-posta adreslerine mesajla veya cep telefonlarına SMS ile gönderilir.