Ayak Sağlığı ve Ayakkabı Seçimi

Küçük ama etkin kemiklerden, ince kas ve kirişlerden, onlarca eklem yüzeyinden oluşan karmaşık bir sistem olan ayaklarımız hepimizin günlük yaşantımızca oldukça önemli. Farkında olmadan ya da normaldir diye geçerek sıkça ayak ağrıları, şişmeler ya da sızılar yaşıyoruz. Biliyor musunuz, araştırmalara göre ayak sağlığı tam olan insanların oranı yüzde 40’ı geçmiyor. Oysa doğumda bu oran nerdeyse yüzde 95’in üzerinde.

Yıllar geçtikçe artan kilolar, hareketsizlik, uygun olmayan ayakkabı seçimi, var olan ufak tefek sorunları önemsememe ve süreğenleşen hastalıkların etkileri ayak sağlığımızı bozuyor.

Bu durum sadece ayak sağlığımızı değil tüm bedenimizin duruşunu, dengesini de bozuyor. Yanlış basmaya başlamak dizlere, oradan kalçaya ve bele, derken sırta ve boyuna farklı açılar kazandırıp ağrılara, hareket kısıtlılığına neden oluyor.

İşte ayak sağlığı ve ayakkabı seçimi hepimiz için bu kadar önemli.

Biz de bu doğrultuda sizler için doğru ayakkabı seçimi, ayak sağlığının önemi ve ayak sağlığı için gereken önlemler konularında bir eğitim hazırladık.

Yararlı olması dileğiyle.

Paylaşın

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Hemen Başlayın

Başvuru formuyla kurumsal hesabınız açılır ve çalışanlarınız hemen tanımlanır. Kullanıcı bilgileri e-posta adreslerine mesajla veya cep telefonlarına SMS ile gönderilir.