Algoritma Nedir?

Algoritmalar, Orta Çağda ondalık sayı sistemine göre yapılan ve son zamanlarda belirli herhangi bir kurala bağlı bulunan her türlü hesap işlemine verilen addır. Bu anlamdan her adımda kurallara bağlı olarak gerçekleşen hesaplama olayıdır. Yani algoritma, bir problemin çözümü (varsa) için gerekli adımların mantıksal bir sıra ile yazılmasıdır.

Algoritmalar bizlerin günlük yaşantısında sürekli kullandığı her aldığımız karar, her söylediğimiz söz, yaptığımız her olay beynimizin karar mekanizmasıyla sonuçlanan adım adım işlemesidir. Algoritma düşüncenin olduğu yerde varlığını gösterdiği için bizler yani insanlar için kaçınılmaz bir gerçektir. Algoritma mantığını çözmemiz bundan sonraki alacağımız kararların sonuçlarını daha doğru ve sağlıklı düşünme olanağı sağlayacaktır.


Algoritma terimini genellikle yazılım dünyasında duyuyoruz. Nedeni düşünen varlıklar olarak bir makinanın da bizler gibi düşünmesini sağlamak. Algoritma terimi de buradan doğuyor. Her ne kadar algoritmalar bilgisayar terimi olarak karşımıza çıksa da aslında problem çözmede çok önemli birer araç olarak kullanılıyor.

Paylaşın

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Hemen Başlayın

Başvuru formuyla kurumsal hesabınız açılır ve çalışanlarınız hemen tanımlanır. Kullanıcı bilgileri e-posta adreslerine mesajla veya cep telefonlarına SMS ile gönderilir.